Patriotyzm

Bóg honor ojczyzna

W Polskiej Historii było, jest i będzie wiele wspaniałych osobistości ,przedstawicieli różnych dziedzin, mężów stanu…
większość ich znamy i podziwiamy są dumą Polskiego Narodu .
Wpis ten jednak poświęcony będzie Bohaterom innej miary , Bohaterom o których
rzadko się mówi ,a  którzy z wielkim poświęceniem walczyli o wolną i niepodległą Polskę.
Pozwoliłem sobie na przedstawienie kilku wspaniałych sylwetek  oraz ich historii
z czasów Polski wojennej  zasługujących na ekranizacje filmowe.
Co niemniej cieszy mnie że są jeszcze ludzie którzy dbają o pamięć narodową propagując patriotyzm jako dziedzictwo Polski poprzez reportaże, dokumenty oraz blogi im poświęcone .
Alianci oraz społeczność żydowska w czasie drugiej wojny światowej otrzymali od Polski nieocenioną pomoc. Polscy żołnierze walczyli o wolność innych narodów , ginęli na obcej ziemi  . Sojusznicy za  honor i bohaterstwo Polskich żołnierzy odpłacili nam zdradą.


pileck_1iRotmistrz Witold Pilecki (1901-1948 )

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. Rodzina Pileckich pochodzi z okolic Nowogródczyzny.
W latach 1918–1921 służył w Wojsku Polskim,  5 sierpnia 1920 wstąpił do 211 Pułku Ułanów i w jego szeregach walczył w bitwie warszawskiej.

Pobyt w Auschwitz.

Aresztowania wśród żołnierzy Tajnej Armii Polskiej, osadzanie coraz większej liczby skazańców w obozie koncentracyjnym Auschwitz i rozszerzająca się jego zła sława w miarę zwiększania jego funkcji eksterminacyjnych – wpłynęły na decyzję Witolda Pileckiego, by tam
dobrowolnie się udać.

Cel w Auschwitz.
  • podtrzymywanie na duchu kolegów.
  • przekazywanie współwięźniom wiadomości z zewnątrz obozu.
  • potajemne zdobywanie żywności i odzieży oraz jej rozdzielanie.
  • przekazywanie wiadomości poza druty KL Auschwitz.
  • przygotowanie własnych oddziałów do opanowania obozu .
Ucieczka z Auschwitz.

W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 Pilecki wraz z dwoma współwięźniami zdołał uciec z obozu, byli to Jan Redzej i Edward Ciesielski. Wzdłuż toru kolejowego doszli do Soły, a następnie do Wisły, przez którą przepłynęli znalezioną łódką.

– Rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego.Bez-nazwy-1

– Współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej.

– Żołnierz Armii Krajowej.

– Organizator ruchu oporu w KL Auschwitz.

– Autor raportów o Holokauście.

– Skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948.

Poznaj historię i losy na: http://pilecki.ipn.gov.pl/

źródło:IPN , Wikipedia


Dywizjon 303

Dywizjon 303 zaliczany jest do najlepszych jednostek myśliwskich II wojny światowej. W czasie Bitwy o Wielką Brytanię w 1940 roku przypisywano mu 298 pewnych zestrzeleń zaliczonych oficjalnie podczas wojny, co stawiało go na pierwszym miejscu wśród dywizjonów myśliwskich biorących udział w bitwie.

London_MMB_68_Polish_War_Memorial


Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie

Polscy piloci biorący udział w bitwie o Anglię

IPN – gra

Dzieje dywizjonu 303 w czasie Bitwy o Anglię opisał w książce Dywizjon 303 Arkady Fiedler


Ci cholerni cudzoziemcy: Polacy w bitwie o Anglię
(Bloody Foreigners. The Battle of Britain)

FILM DOKUMENTALNY Wielka Brytania 2009
Reżyseria: Carl Hindmarch
poniżej linki do filmu:http://www.cda.pl/video/9749647


pog_enigma

Prace nad rozwiązywaniem szyfrów nieprzyjaciela prowadzili kryptolodzy zatrudnieni w Biurze Szyfrów Oddziału II Sztabu Głównego Wojska Polskiego. Rozwiązania niemieckiego systemu szyfru maszynowego Enigma na przełomie lat 1932-1933 dokonało trzech polskich, młodych matematyków: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski.

W 1942 r. w katastrofie statku „Lamoricière” w pobliżu Balearów zginął Jerzy Różycki. W 1943 r. pozostali polscy matematycy przedostali się przez Pireneje do Gibraltaru, a stamtąd do Anglii, gdzie m.in. rozszyfrowali depesze SS. Nie przyjęto ich jednak do ośrodka kryptologicznego Bletchley Park, mimo iż ten swe sukcesy zawdzięczał właśnie polskim matematykom. Pracowali w kryjówce polskiego Biura Szyfrów w Boxmoor pod Londynem.

W roku 2002 w Bletchley Park odsłonięto tablicę o następującej treści: „Tablica ta upamiętnia prace Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego – matematyków polskiego wywiadu, którzy pierwsi złamali kod Enigmy. Ich praca ogromnie pomogła kryptologom w Bletchley Park i przyczyniła się do zwycięstwa Aliantów w II Wojnie Światowej.”

źródło:IPN


Zbigniew Lubieniecki

gulag

Lubienieccy to zacny kresowy ród spokrewniony z królem: Janem III Sobieskim oraz Stanisławem Leszczyńskim. W XVI w. prawosławny pop rzucił klątwę :przez 13 pokoleń mężczyźni z rodu mieli ginąc z rąk Rosjan. Ojca rozstrzelało NKWD w Miednoje. Zbigniew wraz z matką trafił w 1940 r. na Syberię. Tam przeżył piekło…


Zbigniew Lubieniecki Autor książki “Łowca”
Muzeum Wojska Polskiego: Wreczenie medalu Zbigniewowi Lubienieckiemu
Zbigniew Lubieniecki i Pamietniki Sybiraka: Golgota Wschodu
“Oddawałem dług” : Film dokumentalny


Kazi­mierz Piechowski

Kazimierz Piechowski ur.1919r.- Więzień niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau.- żołnierz AK.- Prześladowany i torturowany przez UrządBezpieczeństwa Publicznego i sąd stalinowski.

Po wybuchu II wojny światowej w listopadzie 1939 r. wraz z kolegą z drużyny harcerskiej Alfonsem „Alkiem” Kiprowskim próbował przedostać się na Węgry, aby stamtąd przedostać się do Francji, gdzie tworzone było wojsko polskie. Obaj zostali schwytani przez patrol niemiecki w pobliżu granicy, aresztowani i torturowani. Z aresztu trafili do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
Obawiając się fizycznej eksterminacji, po dwóch latach zdecydował się na ucieczkę z obozu. Ucieczka rozpoczęła się 20 czerwca 1942 r. Kazimierz Piechowski wraz z trzema innymi więźniami: por. AK Stanisławem Jasterem, ukraińskim mechanikiem Eugeniuszem Benderą i księdzem z Wadowic Józefem Lempartem włamał się do magazynu mundurów, wykradł samochód esesmański Steyr 220 i z bronią wyjechał nim wraz z kolegami przez obozową bramę. Nie posiadał żadnych dokumentów, a ucieczkę umożliwiła mu biegła znajomość języka niemieckiego.

Film dok. TVP.pl.VOD : Uciekinier – uciekinier z KL Auschwitz

Film dok. youtube : Uciekinier – uciekinier z KL Auschwitz

Katy Carr -story-“Kommander’s Car”

Katy Carr (official music video) “Kommander’s Car” 


Be Sociable, Share!